Piosenka
o Ksymenie

Moda Męska – Jak wybrać odpowiedni dla siebie garnitur?

Drodzy Panowie!
Jak wybrać odpowiedni dla siebie garnitur? Na co zwrócić uwagę? Jak łączyć dodatki?

W Specjalnym Dodatku Ślubnym /tygodnik 'Gwarek' marzec'17/, Iwona Czapla, właścicielka Salonu Mody Ślubnej "Ksymena", odpowiada na wszystkie powyższe pytania. Ponadto, w artykule znajdziecie wiele fachowych porad i cennych wskazówek.

 

GARNITUR JAK DRUGA SKÓRA:
 / rozmowa z Iwoną Czaplą, właścicielką Centrum Mody Ślubnej "Ksymena" w Tąpkowicach - tygodnik "Gwarek" - marzec 2017 /

 

Modny pan powinien wiedzieć, że poszetka pasuje tylko do muszki i plastrona. Z krawata lepiej zrezygnować – chyba, że w połączeniu z surdutem angielskim.

 

Druga skóra w stylu boho

Kiedyś przyszły pan młody na ślub kupował czarny, ponadczasowy garnitur, który zamierzał wykorzystać jeszcze przy wielu innych okazjach. Te czasy dawno odeszły w zapomnienie. Dziś przed ołtarzem zachwycać powinna nie tylko panna młoda, ale też jej przyszły mąż – najlepiej w modnym, dobrze skrojonym i dopasowanym do sylwetki garniturze. A jest w czym wybierać.

 

Pan młody na zakupach

Do pierwszej wizyty w salonie mody ślubnej należy się odpowiednio przygotować. Najlepiej wcześniej zadzwonić do wybranego miejsca i umówić się na spotkanie z konsultantką. Przymierzenie kilku, kilkunastu fasonów zwykle zajmuje około godziny.

- Zachęcam, aby panowie poszukujący garnituru ślubnego do salonu przyjechali ubrani w jednokolorową koszulę, najlepiej w białym kolorze, mile widziane jest też wyjściowe obuwie – podpowiada Iwona Czapla, właścicielka Centrum Mody Ślubnej w Tąpkowicach.

Na zakupy najlepiej wybrać się w marcu, kiedy dostępne są już artykuły z najnowszych kolekcji, a gorący ślubny sezon jeszcze nie osiągnął apogeum. Czas realizacji zamówienia zwykle wynosi od 4 do 12 tygodni, a w czasie wakacji nawet dłużej. Zdarza się, że trzeba jeszcze wykonać drobne krawieckie poprawki, co również wpływa na czas przygotowania garnituru. Dlatego aby uniknąć pośpiechu i niepotrzebnego stresu, najlepiej skompletować strój dla pana młodego na 3 miesiące przed ślubem, a miesiąc przed uroczystością wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik. - W domu garnitur powinien wisieć na odpowiednich wieszakach, w "oddychającym" pokrowcu. Warto też korzystać z usług salonów, które świadczą usługę odprasowania stroju przed ślubem – radzi pani Iwona.

 

Smoking nadaje szyku

O wyborze stroju powinno decydować kilka czynników, m.in. charakter planowanej uroczystości, typ sylwetki pana młodego, ale również jego osobowość. Choć część klientów wciąż skłania się ku klasycznym garniturom, liderem w modzie ślubnej staje się smoking. – Szczególnie pożądane są bardzo szczupłe fasony DROP8 oraz typu slim line. To dobre rozwiązanie dla panów, którzy chcą, aby marynarka była ich "drugą skórą", co umożliwia odpowiednia sprężystość tkaniny. Im węższe spodnie wybierzemy, tym krótsze będą nogawki, przeważnie do obcasa. W takim przypadku zaleca się założenie długich skarpet. Za to po mistrzowsku prezentować się będą czarne lakierki – podpowiada pani Iwona.

Mile widziane są też głęboko wycięte kamizelki, które dobrze prezentują się w połączeniu z koszulą smokingową lub krytą plisą i muchą w odpowiednim kolorze.

 

Z kolei smoking o lekko dopasowanym kroju, podobnie jak garnitury zapinane na jeden guzik, to doskonała propozycja dla panów z brzuszkiem. Jeden guzik w odpowiednim miejscu oraz kołnierz szalowy optycznie wydłużają sylwetkę. Dlatego taki fason popularnością cieszy się też wśród ojców panien młodych, którzy również chcą dobrze się prezentować.

 

Jednak nawet perfekcyjnie skrojony garnitur nie będzie dobrze leżał na źle dobranej koszuli. - Koszula powinna być idealnie dopasowana do sylwetki, zwłaszcza jeśli ma być dodatkiem do slimowanego garnituru – wymienia Iwona Czapla. - Przy nadmiarze tkaniny marynarka będzie się źle układała. Najlepszym wyborem będzie koszula ze 100% lub, jeśli prasowanie materiału okaże się zbyt kłopotliwe, przynajmniej 80% bawełny. Standardem są spinki do mankietów. Dobrze też wziąć ze sobą dodatkową koszulę na przebranie, zwłaszcza w upalny dzień – dodaje Czapla.

 

Swobodna elegancja

Swoboda, wygoda i radość – to wyznaczniki stylu boho. To najnowszy trend, dający nowoczesnemu panu młodemu duże pole do popisu, zwłaszcza w kwestii kolorystyki, która może odbiegać od utartych schematów. Mile widziane są kolorowe kamizelki i fantazyjnie ułożone poszetki. Nieformalne sportowe elementy pozwalają wprowadzić do stylizacji odrobinę „luzu”.

 

- A jeśli o muszkach mowa, to przeżywają one okres swojej świetności. Dostępne są modele o zróżnicowanych kształtach i kolorach, nawet w tkaniny drukowane, a dla panów kreatywnych – muchy wiązane – wymienia Iwona Czapla. – Natomiast krawat nie jest popularnym dodatkiem do stroju ślubnego. Wyjątek stanowi często zakładany w Wielkiej Brytanii żakiet angielski, zwany też surdutem angielski, który łączy się z kolorową kamizelką i krawatem. Alternatywą dla krawata jest bardziej obszerny plastron, którego elegancki charakter można podkreślić szpilką z perłą. Warto zaznaczyć, że poszetka, czyli ozdobna chusteczka wkładana do górnej kieszeni marynarki, pasuje tylko do muchy i plastrona, nigdy do krawata.

 

Choć obecnie niezwykle popularne są granatowe garnitury, czerń niezmiennie pozostaje ponadczasowa i elegancka. Aby dodać jej odrobinę nowoczesności, można zdecydować się na unikatowe dodatki, takie jak trotuar w kołnierzu, innowacyjne odszycie kieszeni czy guziki z masy perłowej.